Se spune că aparatul de fotografiat este instrumentul care învaţă oamenii cum să vadă fără un aparat. Aşa să fie? Pentru răspunsuri la întrebările legate de lumină şi culoare, l-am rugat să mă lămurească pe mai tânărul nostru coleg, Vlad Colotilă.
Repoter JS: Spune lumea că îţi place să faci poze, Vlad. De ce spune lumea asta?
Vlad Colotilă: Zilnic fac fotografii. Îmi place foarte mult Pe zi ce trece, descopăr locuri noi. Lumea spune că îmi place să fac fotografii deoarece mereu mă văd cu aparatul în mâna, încercând să transmit câte un mesaj prin fotografie.
Repoter JS: Când a început pasiunea ta pentru fotografie?
Vlad Colotilă: Înainte, făceam fotografii la ocazii, foarte rar. Până când în clasa a IX-a, la liceu, a apărut un concurs de fotografie şi am participat chiar la prima ediţie. Am câştigat prima, dar şi a doua ediţie a concursului. La sfârşit de a IX-a, am primit ca premiu un curs de iniţiere în fotografie. Cursul de fotografie l-am făcut în vara anului 2013. Pe data de 12 iulie 2013, într-o zi mai diferită de toate celelalte, am decis să păşesc în lumea fotografiei, să plec, să călătoresc, să descopăr locuri noi, să arăt lumii că orice lucru din jurul nostru poate deveni foarte important. De atunci, fotografia pentru mine înseamnă foarte mult.
Repoter JS: Ce îţi place în mod special să fotografiezi?
Vlad Colotilă: Preferam fotografiile din natură, în mod special peisaje. Fiindcă am evoluat, cu timpul m-am documentat şi mi-am schimbat viziunea despre artă fotografică. Acum prefer fotografiile de reportaj, fotografii de stradă. Sunt cel mai greu de realizat. În fiecare fotografie pe care o realizez încerc să transmit un mesaj pentru toţi oamenii din ziua de astăzi.
Repoter JS: Există vreo fotografie realizată de tine despre care poţi să spui că e preferata ta? Dacă da, spune-ne povestea ei.
Vlad Colotilă: Hmm, nu există o fotografie preferată. Nicio persoană pasionată de fotografie nu o să spună că asta e cea mai bună fotografie. Tot timpul vor fi mai multe fotografii preferate, bune, foarte bune. Aş putea spune despre o fotografie care mă reprezintă, pe site veţi găsi un apus cu un copac care mai are doar o singură frunză. Copacul reprezintă viaţa şi moartea în acelaşi timp, el renaşte şi moare odată cu anotimpurile. Frunza este elementul viu al copacului. Iubesc această fotografie, deoarece numai Dumnezeu putea arunca atâta culoare, făcând conexiunea între cer şi pământ, între apus şi sfârşit de toamna.
Repoter JS: Există vreo persoană care te inspiră în acest domeniu ?
Vlad Colotilă: Depinde de starea din momentul respectiv, poate fi o prezenţă feminină sau pur şi simplu un obiect.
Repoter JS: Am înţeles că ai fost la Seminarul Internaţional de Jurnalism, proiect organizat de TVR în această primăvară. Ce ai făcut acolo, mai exact?
Vlad Colotilă: La Seminarul Internaţional de Jurnalism am fost participant, dar şi organizator. Am avut un rol foarte important, am făcut parte din echipa de organizare la Povestea ta, la TVR Iaşi. M-am ocupat de promovarea concursului, am ajutat la montarea camerelor. Am avut ocazia să filmez un interviu cu o camera de televiziune . De la prima până la ultima zi a seminarului mi-am făcut datoria atât că participant, cât şi că organizator. Am avut foarte multe lucruri de învăţat din toată această experienţă. M-am simţit extraordinar, am întâlnit de oameni care m-au încurajat foarte mult. Am aflat foarte multe lucruri legate de televiziunea din ziua de astăzi. Colaborez cu cei de la TVR Iaşi, sunt oameni extraordinari care fac totul din pasiune, vin la serviciu din plăcere, sunt foarte optimişti şi plăcuţi. Fiindcă lucrează în echipa, totul iese impecabil.
Repoter JS: Vrei să faci o carieră în domeniul acesta sau o să păstrezi fotografia mereu la nivel de hobby?
Vlad Colotilă: E greu de spus dacă doresc să fac o carieră în acest domeniu, hobby va rămâne oricum, dar acum eu sunt la partea de promovare a fotografiilor mele. Până acum am avut numai succes în acest domeniu, totul datorită unui concurs, apoi iniţiere în fotografie, apoi expoziţiile, după care interviurile. Interviurile sunt cele care m-au făcut să continui această pasiune. Foarte multe persoane m-au descurajat, mi-au zis să renunţ la acest lucru, dar nu le-am băgat în seama şi am continuat să fac ceea ce îmi place cel mai mult, să fotografiez. Cu timpul, văzând că am succes şi că am reuşit să evoluez extraordinar, persoanele respective începeau să mă felicite pentru ceea ce fac. În acel moment nu mai înţelegeam nimic.
Repoter JS: De ce-ţi place să faci poze, la urma urmei, Vlad?
Vlad Colotilă: Îmi place să fac fotografii, nu poze. Poze sunt acele imagini care sugerează doar amintirea a unui eveniment, iar fotografiile sunt cele care transmit un mesaj. Fotografiile sunt imaginile ce reprezintă artă fotogafică, asta e diferenţa dintre o poză şi o fotografie. Îmi place să fac fotografii, pentru că vreau să arăt realitatea, să fac o imagine specială, plăcută celui care o vizualizează. Vreau să impresionez prin fotografii, să arăt că ce vedem în jurul nostru e foarte valoros şi important. Asta doresc să realizez, să arăt că orice lucru poate fi transmis prin fotografia mea.
Aşadar, fiecare trebuie să găsească o modalitate prin care să se exprime la un moment dat, iar tânărul nostru coleg cu siguranţă a găsit-o pe-a lui. Ce reuşim să construim, ceea ce ne reprezintă, ceea ce lăsăm în urmă – acestea sunt lucrurile care ne definesc. Ne rămâne să căutăm şi noi în jur mesajele din imagini. Cine ştie, poate superficialitatea nu e aşa cum o definim noi, şi poate că adâncimea e mai la vedere decât am putea crede.
Adevărul este… dacă pui mâna pe un DSLR nu prea îi mai dai drumul! 🙂
🙂 perfect adevarat.